§

"Кліматична гавань"-1 - краще обрати Україну

ВАЖЛИВЕ
блог, #«…я буду говорити про екологію»

"Кліматична гавань"-1 - краще тікати в Україну

31.08.2023

Зведення із кліматичного фронту, із яким жити світові навіть після переможного вщухання нашого.

Губернатор Флориди Рон ДеСантіс (той самий кандидат у президенти від республіканців) у вівторок (29 серпня, 2023) заявив, що співробітники служби надзвичайних ситуацій Флориди готуються до урагану Ідалія, оскільки міста та округи наказали понад 1,5 мільйонам! (прим.: це 1.5x населення Херсонської області) людей покинути свої домівки перед посиленням шторму. Евакуюватися будуть за декілька днів. Не «як роса на сонці» цей ураган повернеться в океан лише в неділю цього тижня.

Тільки за останні 6 років (5 категорія-найсильніша): 2017 (Харві-4категорія), 2017 (Ірма-4к), 2018 (Майкл-5к), 2020 (Лаура-4к), 2020 (Зета-3к), 2021 (Іда-4к), 2022 (Іан-5к), 2023! Ідалія (4к). Загальна вартість пошкоджень за 5 років = 428 млрд.долл.США. Ідалію не рахуємо - вона ще в самому розпалі. Є ще північніша система ураганів, що б’є по умовному Нью-йорку - але про неї сьогодні теж не говоримо (у 2012 в це місто прийшов ураган Сэнді за 68 млрд.долл.США). Прямо зараз, під час Ідалії, ураган "Франклін" перейшов у четверту категорію. Хоча Національний центр спостереження за ураганами розташований за сотні км. від Нью-Йорка, заявив, що шторм може спричинити «небезпечні для життя прибійні та розривні течії» вгору та вниз по східному узбережжю.

Все це - про великі урагани що вдаряють по прибережним штатам в США (система Мексиканської затоки). Урагани в цій місцевості сформувала тепла вода від екватору. Чому так часто в останні роки? Доречі американські страхові компанії подумали так само й масово закрили в цьому регіоні страхування від руйнівних наслідків тропічних ураганів. Будинок, човен, авто - тепер все за свої ремонтуй (хоча після цих подій все потрібне буквально нове). «Страхування всього життя від нещасних випадків» як спосіб підтримання присутності високорозвинутої цивілізації в небезпечних регіонах - у минулому. Раз на десять років відновлювати дешевий у будівництві каркасний чи сіп-панельний будинок, ще й за гроші страхової - прийнятний спосіб життя, а майже кожен рік підніматися із пепелища, та ще й за свої - справа для особливих місцевих патріотів. Готові раз на два роки спалювати свою квартиру й купувати нову? Ось і я так думаю.

Ураган великої категорії кожен рік, а скоро й по декілька стали можливими через суттєве сповільнення Гольфстріму (глобальне потепління = танення льоду=великі маси прісної води впливають на течію), який раніше не давав так часто затягнутися ураганам на континент. А їх потужність забезпечує неймовірне підняття температури поверхні океанічних вод - сьогоднішнє літо глобально б’є всі рекорди. Доречі, наступний буде гарантовано ще гарячішим. Ріст «на графіку» появи сильних ураганів після 2000-го - експоненційний. Така інтенсифікація наслідків кліматичних змін на Східному узбережжі США переживається в межах лише одного покоління. Страхова система ставить перед великою кількістю місцевих суттєве запитання: «Чи по кишені тобі така кліматична вартість життя?». Відповідь дана вже давно. Ми її можемо прослідкувати від 2007-го ще з доповіді «на пару» від двох топ think tank із США: CSIS/CNAS. цит.:

«Сполучені Штати

Навіть за меншого ступеня зміни клімату ми повинні очікувати більш суворої погоди вздовж нашого узбережжя, з дедалі сильнішими штормами, що надходять із моря з набагато більшою частотою. На дуже ранньому етапі цього процесу відбудуться важливі соціальні перебудови — хоча б завдяки заходам, які страхова та іпотечна галузі вживатимуть для свого захисту (прим. Це те, що відбувається із 2022-го року). Це вже видно на узбережжі Мексиканської затоки після урагану Катріна. Навіть при лінійних темпах підвищення рівня моря, такі, як прогнозовані в нижньому діапазоні сценарію, постраждає експоненціально більша кількість людей. Одна модель штормів робить висновок, що те, що зараз є 100-річною подією повені в Нью-Йорку, буде 4-річною (ставатися в 25 разів частіше) подією з додатковим метром рівня моря. На початку будуть говорити про масштабні інженерні зусилля для захисту основних економічних центрів вздовж узбережжя, включаючи видобуток нафти і газу в Перській затоці. Однак у нашому сценарії оцінки умов різко погіршуються, оскільки наука пристосовується до нової теорії та нових даних. Враховуючи цю погіршену перспективу на майбутнє, ідея протистояти природі шляхом грубої інженерії поступиться місцем стратегічному відходу в поєднанні з ар’єргардними діями для захисту найцінніших наших активів. Оптимісти можуть сподіватися на поступове переміщення інвестицій і поселень із дедалі вразливіших прибережних районів. Однак після певного моменту може статися раптова депопуляція.» (2007 - ЕПОХА НАСЛІДКІВ: НАСЛІДКИ ГЛОБАЛЬНОЇ ЗМІНИ КЛІМАТУ ДЛЯ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ТА НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ/CSIS/CNAS).

Тобто, можемо казати про початок точного справдження т.зв. «суворого» сценарію (або середнього) сценарію. Його деталі для всіх континентів в супровідному/окремому тексті-пості, одразу за цим.

А ось про що нам, українцям, слід із цього всього «собі думати». База: Україна розділяє із декількома сусідами епіцентр стабільності, т.н. «кліматичної гавані». Ось усереднений прогноз вітчизняної кліматології, де всі означені суттєві ризики - це завдання для нац. планування, а не вирок, як у випадку флорідійців, каліфорнійців, нідерландців, шанхайців та ін. :

Сценарій: Ймовірне перевищення (DT ~ 2,4±0,3 С). (моя примітка: Без адаптації)Нас очікує диференціальний територіальний розподіл річної суми опадів, а саме збільшення у північних, північно-західних та північно-східних регіонах опадів на 15±5 % та зменшення у південних, південно-східних та південно-західних регіонах на 15±5 %.Контраст кількості опадів між вологими (Пн України) та сухими (Пд України) регіонами та між вологим і сухим сезонами суттєво збільшиться із точки зору практичного доступу до водного ресурсу, особливо небезпечним являється доступ до води в екстремально сухий рік (прогнозуються часті гойдалки між «сухим» і «вологим»). В цьому випадку «сухий» принесе дифіцит та небезпеку для около водних екосистем в Пн регіонах, а для Пд це може означати катастрофічну поверхневу посуху із дифіцитом води у річкових системах, що беруть початок на Пн та забезпечують залежні малі річки та системи зрошення. Дифіцитний рік може означати жорстку квотованість поверхневого стоку та на деяких територіях можливість покладатися лише на підземні джерела. Рік «вологий» буде нести із собою пряму протилежність: але вже із ризиками потужних руйнувань від надлишку води в природньо-штучних артеріях, які такої кількості води за певний проміжок часу ніколи не бачили й не розраховані чи людиною, чи колишньою стабільною природою.Основні екологічні наслідки від зміни клімату на території України. До основних потенційних негативних наслідків зміни клімату для України належать:• підвищення рівня Чорного та Азовського морів;

• посилення меридіональної циркуляції атмосфери Чорного та Азовського морів, що призведе до підвищення повторюваності деяких аномальних синоптичних утворень (екстремальних погодних явищ) над Україною;

• активізація катастрофічних зсувів і деформацій у гірських районах Карпат і Криму через зміни режиму зволоження, водного балансу, грунтових і підземних вод;

• підвищення повторюваності катастрофічних повеней в районі гір Українських Карпат, спричинених посиленням зливових дощів та посилених вирубкою лісу;

• часті зливи та повені можуть призвести до погіршення якості питної води, що спричинить за собою збільшення захворюваності на рідко зареєстровані в Україні кишкові інфекційні захворювання (сальмонела, гепатит А, лептоспіроз та ін.).

• структурний дрейф і деградація степових фітосистем України;

• різке потепління спричинить висихання, що тягне за собою постійні пожежі. Старі штучні лісові масиви не відповідають за типами насаджень викликам нового клімату й потребують перепланування/пересадження;

• розвиток процесу системного опустелювання південних і південно-східних регіонів України.

• аспекти водних ресурсів: зменшення загального об'єму, погіршення якості, виснаження прибережних екосистем. Так, найбільш уразливими до кліматичних змін на території України є прибережні райони Чорного та Азовського морів, Карпат та гірський Крим і степ.Висновок.

Давно застаріла, а потім і зруйнована, пошкоджена військовими діями економіка, інфраструктура та міста не можуть бути відновлені у старих картах та формах – це був би нежиттєздатний для наступного покоління підхід та небезпечний для сьогоднішнього. Попереднє проектування країни спиралося на стабільну, помірну модель довкілля. Кожен український регіон уже перебуває у власному сценарії розвитку теплового та водного балансу, радикально змінюються умови для звичної флори (в т.ч. у с/г), водні ресурси «виростають» за межі режиму старої системи менеджменту. Потрібне нове перепроектування країни, а не бюрократична відписка нещодавно прийнятої «Водної стратегії України» (про що ми писали не так давно).

Україна територіально перебуває у виграшному, з погляду кліматичної трансформації, становищі. Грамотне адаптаційне планування на місцевому та макрорегіональному рівнях здатне в післявоєнній перебудові закласти випереджальний фундамент для створення соціально-економічної системи з «низькою економічною вартістю зміни клімату», з вигідною у сферах с/г, промисловості та енергетики пропозицією ультра-дефіцитного у світі натурекономічного ресурсу. Стабільний доступ до води, помірний температурний режим будуть базовими умовами, які сформують інвестиційний паспорт території.

Як, із ким, чиїми руками і в якій системі урядування? - в наступних дописах.

Made on
Tilda